A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Vietnam - Ho Či Minovo Město/Saigon - Průvodce

Ho Či Minovo město je největší metropolí zábavy a nákupů z celého Vietnamu. Oficiálně se sice používá tento název, ale místní mu stále říkají Saigon, i když to úřady neslyší zrovna moc rády.

Ono to s názvy v Ho Či Minově městě není obecně vůbec jednoduché. Ulice a čtvrti prošly za léta nejednou změnou. Když skončila francouzská nadvláda, změnila se většina názvů ve snaze vymazat roky francouzské kolonizace. Pak došlo k další změně, která měla vymazat z paměti všechny protifrancouzské činy a hrdiny, podle kterých byly ulice pojmenovány. Ovšem venkovští komunisté, kteří v 50. letech přešli do ilegality, staré názvy dál používali tzv. mezi svými, ale při jednání s „nepřáteli“ byli naučeni používat nová jména. Během vietnamské války pak američtí vojáci dali místům anglické přezdívky, protože nebyli schopni vyslovovat vietnamské názvy, nebo nebyli schopni si je vůbec zapamatovat. Některá přízviska zůstala natolik vžitá, že se používají dodnes. Úderem znovusjednocení Vietnamu začalo všechno přejmenovávání nanovo. A aby toho nebylo dost, v roce 2000 došlo k přejmenování dalších více než 170 ulic. Naštěstí však funguje v Ho Či Minově městě každoroční aktualizace map, takže s jejich pomocí se lze ve spleti ulic vyznat. Navíc hlavní trasy centra města zůstaly, k radosti turistů i místních, „v původním znění“.

Oficiální údaj o počtu obyvatel žijících v Ho Či Minově městě, který se v současné době uvádí – více jak 6 000 000, je značně zkreslen. Údaj zaznamenává pouze obyvatele, kteří mají úřední povolení k pobytu. Celkový počet lidí je však mnohem vyšší, protože existuje několik stovek tisíc lidí, kteří povolení k pobytu za vietnamské války měli, ale po znovusjednocení jej ztratili a byli posláni do převýchovných táborů. Odtud se pak ilegálně vraceli zpět do Ho Či Minova Města, a to i přesto, že úředně nesměli vlastnit bez povolení žádný majetek nebo živnost.

Ho Či Minovo město svou rozlohou sahá od Jihočínského moře až k hranicím s Kambodžou a 90% města tvoří přidružené venkovské oblasti. Osídlení těchto končin však dosahuje pouhých 25%. Na 10% centra města tak připadá neuvěřitelných 75% obyvatel z celkového počtu již zmíněných 6 000 000. I z těchto údajů vyplývá, že v centru města je opravdu doslova a do písmene hlava na hlavě.

Ho Či Minovo město nabízí veškeré kulturní i jiné vyžití, které od velké metropole čekáte. Důkladná procházka po hlavních turistických lákadlech, které se naštěstí nacházejí pouze v jednom distriktu, vám potrvá celý den. V dalších dnech si pak můžete odpočinout v jednom z mnoha aquaparků, na golfu, v lázních, na kurzech vaření, v botanické a zoologické zahradě, na dostizích, trzích a ve velkých nákupních centrech. Večer pak můžete zajít do vyhlášených restaurací, barů a nočních podniků. Dle svého gusta si tu vybere opravdu každý.

Saigon nabízí velké množství památek a zajímavostí . Místa, která byste měli vidět, se nachází i v jeho blízkém okolí .

Co se týče módy, nezadá si Ho Či Minovo město s mekkami módy kdekoliv na světě. Seženete tu opravdu „trendy“ kousky za pár korun – a co je hlavní – v západních velikostech.

Po městě se můžete pohybovat všemi možnými způsoby dopravy, nejzábavnější a nejnapínavější je však jízda na kolech. Pokud jste do města právě přijeli nebo přiletěli, dejte si pozor na taxíkáře a řidiče rikš. Někteří se vás možná budou snažit přesvědčit, že právě ten váš hotel, do kterého chcete odvézt, je ze všech nejhorší, nebo že už dokonce neexistuje a budou vám nabízet mnohem hezčí, levnější a dostupnější. A to vše jen proto, že jsou s majiteli hotelů domluveni na určité taxe za každého zákazníka, kterého přivezou. Trvejte si proto na svém.

I když dlužno podotknout, že někteří řidiči rikš mají za sebou velmi těžký a nezáviděníhodný osud. Mnozí z nich jsou inteligentní lidé s vysokoškolským vzděláním, kteří před vietnamskou válkou pracovali jako lékaři, učitelé, novináři, právníci, ale po válce byli obviněni ze spolupráce s americkou armádou, byli zbaveni povolení k pobytu a posláni do převýchovných táborů.

Poté se ilegálně vrátili zpátky a celý svůj další život byli nuceni strávit na ulici, protože si nemohli zažádat o obnovení pobytu ve městě, tudíž neměli kde bydlet. Mnozí z nich nemají rodiny, protože si to nemohou finančně dovolit. Jsou jedni z nejlepších průvodců po městě, znají každý kout a zapadlou uličku a umí působivě vyprávět o zdejších památkách a historii města obecně. I když si je zrovna nepronajmete na cestu po centru města, jsou vždy ochotni vám poradit jak se nejlépe a nejrychleji dostat z bodu A do bodu B.

Mnozí z vás budou určitě posílat z Ho Či Mihova města do Evropy pohledy svým známým a příbuzným. Pokud ano, vyplatí se dojít až na hlavní poštu, která je ukázkovou stavbou francouzské architektury. Má krásnou skleněnou klenbu a stojí hned vedle katedrály Notre Dame. Jedná se o největší poštovní budovu v zemi s nádherným zachovalým interiérem a obrovskou podobiznou samotného Ho Či Mina, který na vás bude dohlížet při psaní a podávání pohledů.

* Ještě jedno důležité upozornění na závěr. Ho Či Minovo město je proslulé krádežemi, proto si dávejte pozor na své věci a nepouštějte je z dohledu. Zloději se nezaleknou ani velkých a těžkých kufrů a batohů, které necháte položené vedle sebe, zatímco se třeba jen díváte do mapy. *

Ho Či Minovo Město (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město
Ho Či Minovo Město (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město
Ho Či Minovo Město-Doprava (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-Doprava
Ho Či Minovo Město-muzeum války (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-muzeum války
Ho Či Minovo Město-muzeum války (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-muzeum války
Ho Či Minovo Město-cholon (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-cholon
Ho Či Minovo Město-cholon (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-cholon
Ho Či Minovo Město-cholon (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-cholon
Ho Či Minovo Město-odpad (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-odpad
Ho Či Minovo Město-doprava (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-doprava
Ho Či Minovo Město (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město
Ho Či Minovo Město-žáby (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město-žáby
Ho Či Minovo Město (nahrál: admin)
Ho Či Minovo Město

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA

Články odjinud