A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Vietnam - Hanoj - Průvodce

Hanoj stále zůstává jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších ukázek francouzské koloniální metropole. A oproti jiným asijským městům se vietnamská vláda nijak nesnaží tento výjimečný ráz a atmosféru města měnit.Stará čtvrť Chrám písemnictví Divadlo vodních loutek Ho Či Minovo mauzoleum

Hlavní město Vietnamu, ač je mnohými mylně za hlavní město považováno Ho Či Minovo město. Oproti Ho Či Minovu Městu je Hanoj klidnější a malebnější.

Stará čtvrť

Funguje coby obchodní centrum a je vhodná pro všechny, kteří chtějí poznat a nasát atmosféru tohoto krásného města. Skládá se ze spleti úzkých uliček s nízkými tzv. tunelovými domy. Říká se jim tak proto, že jsou typické úzkým průčelím a protáhlými místnostmi. Vznikly zde v době, kdy se výše daně stanovovala podle šířky domovního průčelí a budovy vyšší než dvě patra (tedy vyšší než královský palác) byly zakázané.

Ve staré čtvrti byste neměli rozhodně nechat bez povšimnutí tržnici Dong Xuang, kde najdete stovky stánků se vším možným (včetně velmi zdařilých a levných napodobenin značkových oděvů) a pouliční restaurace nabízející vašemu žaludku téměř vše, co si jen dokážete (někdy opravdu jen stěží!) představit a potenciálně i zkonzumovat.

Rovněž se tady dá sehnat pěkné ubytování všech cenových kategorií. Navíc budete přímo v srdci Hanoje a středu všeho dění.
Cestou za poznáním se můžete vydat na kole, ale základní památky a významná místa můžete absolvovat pohodlně i pěšky. Procházka vám nezabere déle než 2-3 hodiny.

Přímo v centru staré čtvrti se nachází jezero Hoan Kiem. Na malém ostrůvku u jezera navštivte chrám Ngoc Son, ke kterému se dostanete po překrásném mostu Huc vedoucím přes jezerní hladinu. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám spatřit ve vodě velké vodní želvy.

Legenda praví, že jsou tito tvorové potomky želvy, kterou kdysi na hladině jezera spatřil císař Le Loi. V polovině 15. století seslala Nebesa císaři Le Loiovi magický meč, kterým pak císař vyhnal Číňany ze země. Poté se mu na hladině jezera zjevila želva, která mu meč vytrhla z ruky a zmizela s ním pod vodou. Proto se také zmíněné jezero jmenuje Ho Hoan Kiem (Jezero vráceného meče).

Procházka kolem jezera je příjemným odpočinkem, navíc tu můžete pozorovat místní obyvatele, kteří zde s oblibou cvičí tai-či nebo hrají badminton.

Chrám písemnictví

S chrámy se ve Vietnamu setkáte na každém kroku, Hanoj nevyjímaje. Za zmínku a návštěvu stojí Chrám písemnictví, který je ukázkou pravé vietnamské architektury. Pokud tedy chcete utéct před ruchem hanojských ulic a užít si trochu klidu, neváhejte. Vstupné je 20.000 VND a otevřeno mají od 8:00 do 17:00. Chrám se skládá z 5 oddělených nádvoří a součástí je také 82 vztyčených kamenných stél, které jsou považovány za nejcennější majetek chrámu. Chrám písemnictví se nachází zhruba 2 km od jezera Hoan Kiem.

Divadlo vodních loutek

Dalším fantastickým zážitkem, který si můžete odvézt z Hanoje, je představení Divadla vodních loutek. Děj se točí výhradně kolem výjevů z venkovského života a vietnamských pověstí. Coby jeviště je používáno velké vodní akvárium se zakalenou vodou (aby nebyl vidět mechanismus ovládající loutky). Představení se účastní 11 loutkoherců, kteří stojí za bambusovou zástěnou a pohybují loutkami. Vedení vodních loutek je vcelku náročné a jeho umění se tajilo a předávalo z otce na syna (nikoliv na dceru, která by se mohla vdát a znalosti si s sebou odnést do jiné vesnice). Vše doprovází hudba produkovaná živou kapelou, která k hraní používá pro nás nezvyklé nástroje. Vstupné se pohybuje od 20.000VND do 50.000 VND v závislosti na místu. Pozor - diváci v předních řadách často odcházejí po představení mokří. Představení bývají vyprodaná, proto si lístky zajistěte včas.

Ho Či Minovo mauzoleum

Ho Či Minovo mauzoleum je nejvýznamnějším poutním místem v celém Vietnamu. Po vzoru Lenina a Stalina je Ho Či Min uložen k odpočinku ve skleněném sarkofágu v monumentální budově poblíž centra Hanoje. Většinu návštěvníků tvoří Vietnamci, kteří Ho Či Mina chovají ve velké úctě jako hrdinu, který Vietnam zbavil koloniální nadvlády. Mauzoleum je otevřeno od prosince do září. Zbylé měsíce je zavřeno z důvodu „údržby“ nabalzamovaného těla komunistického vůdce. Dle oficiálních informací se tělo posílá na pravidelnou údržbu do Ruska. Před mauzoleem bývá téměř vždy dlouhá, několik set metrů vinoucí se fronta. Vstup je zdarma. Kupodivu se postupuje celkem rychle vpřed. Při vstupu do mauzolea musíte všechny osobní věci nechat v úschovně (vč. fotoaparátu, pití atd…). Do mauzolea se nesmí vstupovat v čepici či jiné pokrývce hlavy, v šortkách, triku bez rukávů a v průběhu prohlídky si nesmíte strkat ruce do kapes. Neprojevili byste tak náležitou úctu k zesnulému. Před mauzoleem hlídkuje několik uniformovaných stráží, které se v pravidelných intervalech a za náležité ceremonie střídají. V sousedství Ho Či Minova mauzolea se nachází Ho Či Minovo muzeum a dům na kůlech, kde vůdce kdysi střídavě pobýval. Do obou budov se platí vstupné.

Hanoj-doma (nahrál: admin)
Hanoj-doma
Hanoj-elektrické vedení (nahrál: admin)
Hanoj-elektrické vedení
Hanoj (nahrál: admin)
Hanoj
Hanoj-prodavač ananasu (nahrál: admin)
Hanoj-prodavač ananasu
Hanoj-doprava (nahrál: admin)
Hanoj-doprava
Hanoj-pojízdný obchod s ananasem (nahrál: admin)
Hanoj-pojízdný obchod s ananasem
Hanoj-pouliční prodavačka (nahrál: admin)
Hanoj-pouliční prodavačka
Hanoj-pouliční restaurace (nahrál: admin)
Hanoj-pouliční restaurace
Hanoj-stará čtvrť (nahrál: admin)
Hanoj-stará čtvrť
Hanoj-stará čtvrť (nahrál: admin)
Hanoj-stará čtvrť
Sušené banány (nahrál: admin)
Sušené banány

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Lilia Khousnoutdinova: Žena je bohyní, když má odvahu být svá
Lilia Khousnoutdinova: Žena je bohyní, když má odvahu být svá