A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Vietnam - Cestopisy

Do severního Vietnamu bez cestovky!

DO VIETNAMU BEZ CESTOVKY! Takto si Vietnam vychutnáte nejvíce. A stojí to za to! Hlavně na místech bez turistů.

Tento článek je pro cestovatele, kteří se chtějí vydat do severního Vietnamu bez cestovní agentury. A jde to jako do kdejaké jiné země, opravdu. V severním Vietnamu není třeba se čeho bát, jestli vám někdo bude říkat, že tady na Vás číhá nebezpečí, tak já budu říkat, že neříká pravdu.

Vietnam je bezpečná a krásná země, je tak bezpečná a ještě mnohem více než cestování kdekoli jinde po Evropě. Já osobně jsem se tady cítil zcela bezpečně, a nikdo tady na vás číhat nebude (kromě náhaněčů na turistických místech). Všude jako jinde na celém světě však buďte obezřetní.

Blázni a boháči platí desetitisíce za 14 denní zájezd do Vietnamu.

CO SI VYBERETE? JÁ TO PRVNÍ.

1. VIETNAM bez cestovky – cca 35 000,- Kč / 1 osoba / 1 měsíc
(více zážitků, více míst, svoboda)

2. VIETNAM s cestovkou – až 100 000,- Kč a více / 1 osoba / 1 měsíc
(méně zážitků, méně míst, nesvoboda)

Cena je za zpáteční letenku (cca 14 000,- Kč), dopravu, stravu, další výdaje. Nutno poznamenat že jsem cestoval sám. Při cestování 2 osob se mohou výdaje lišit.
Vietnam je pro cestovatele a turisty relativně levnou zemí. Ceny se zvyšují čím blíže jste turistickému místu či atrakci. Na vesnicích a v menších městech jsou ceny za jídlo a ubytování výrazně nižší.

VIETNAM JE PERLA ASIE

– jiný svět, různí lidé, jiný život než tak jak ho známe, jiná mentalita obyvatel – ale mimo turistické spoty!

A nejlépe si ho vychutnáte, pokud seberete odvahu a do Vietnamu se vydáte sami bez cestovní agentury a mimo turistické cíle. Nejprve však budete potřebovat vízum do Vietnamu. Doporučuji ověřený postup online získání nejlevnějšího víza do Vietnamu „Visa on arrival“. Přečtěte si tento ověřený postup jak získat levná víza do Vietnamu.

Než dorazíte do Vietnamu, naučte se nějaká slova vietnamsky.

Pokud si koupíte zájezd od cestovní agentury pravděpodobně budete zklamáni a vyhodíte desetitisíce korun zcela zbytečně za nějakých 14 dní. Ano uvidíte třeba krásnou zátoku Ha Long a další turistické spoty, ale tam pravou atmosféru Vietnamu asi nenajdete. Pravá autenticita Vietnamu je mimo tato místa.

Upřímně říkám – to radši jeďte na 2 měsíce na Sardinii než do Vietnamu s cestovní agenturou a budete spokojení. A nebo ty peníze dejte radši na charitu. Uděláte dobrou věc. Kdybych měl tyto desetitisíce nazbyt, jel bych zkusit štěstí rovnou do Las Vegas :-) místo toho abych je daroval cestovní agentuře.

VIETNAM ASI NENÍ PRO KAŽDÉHO

– pro toho kdo očekává luxus a mramorovou koupelnu bez jediné čmouhy či svíčkovou z pražské restaurace La Degustation.

Pravý Vietnam uvidíte hlavně mimo turistické atrakce a místa. Vesnice, hory, rýžová pole, zapadlé kouty mimo civilizaci, milí a přátelští lidé různých etnických skupin. Půjčte si motorku a vyražte na průzkum mimo města, nebudete zklamáni a domů se vrátíte s báječnými zážitky. Buďte však velice opatrní při jízdě na motorce, potkáte zde spousty sebevrahů a hazardérů, ale moc nehod nebo téměř žádnou nehodu asi neuvidíte.

Pro poznání méně navštěvovaných míst je nezbytná motorka.

Naopak, na turistických místech budete pod neustálým tlakem naháněčů, těch co vidí ve vás jen chodící banky, a těch co na vás budou zkoušet různé triky aby z vás dostali ještě nějaký ten dolar navíc. A oni to umí a ty dolary z vás většinou dostanou (pokud ty dolary budete mít u sebe). Taková rizika se snižují čím dále jste od jakéhokoli města. Je dobré však opět poznamenat, že ne všude myslí jen na peníze.

Severní Vietnam není jen Hanoj, zátoka Ha Long a město Sapa (píši záměrně město, okolí je tady fantastické)

Hanoj, zátoka Ha Long a město Sapa jsou nejnavštěvovanější místa na severu, tisíce turistů a někdy i frustrace, ale neplatí to samozřejmě stále. A na těchto místech se vydělávají těžké peníze – bohužel. Hanoj je hlavní město Vietnamu, zátoka Ha Long je jedno z nejkrásnějších míst na světě zapsané na seznamu UNESCO, a Sapa jedno z nejsevernějších míst na severu, kde můžete pozorovat etnické obyvatele, kteří ještě stále dodržuje staré zvyky v chudé ale nádherné krajině.

Stovky turistů potkáte hlavně v Hanoji a zátoce Ha Long.

Obyvatele až 54 etnických skupin můžete vidět ale kdekoli jinde. Poněkud horší je to někde s dostupností, některé oblasti jsou hodně daleko. Autobusy však jezdí do téměř všech míst a dost často, nutno však dodat, že v horách jsou dosti pomalé a řidiči jezdí jak šílenci. Ale v Asii jezdí takto téměř všude. Sapa má naopak velice dobrou dostupnost a ve městě je dostatek dobrých služeb. Připravte se ale na spousty turistů, ovšem také záleží v jakém časovém období sem přijedete. Přečtěte si informace o Sapě na mém webu.

Zkuste také jiná místa severního Vietnamu! Moc Chau, Lai Chau, Ha Giang a Lang Son jsou dobrými tipy.

Pravý sever Vietnamu poznáte hlavně mimo turistické atrakce a spoty. Avšak někde zažijete pravý Vietnam i ve městech. Takové město duchů Lai Chau s typickými socialistickými rysy není vůbec špatný tip :-) Všude platí jedno pravidlo – půjčit si motorku a vyjet mimo město. Doprava ve Vietnamu je však často nebezpečná, a silnice v horách nejsou v moc dobrém stavu, pokud si nejste jistí zda jízdu na motorce zvládnete, nepůjčujte si ji. Chcete přírodu, etnické obyvatele, hory, zážitky a kulinářské dobroty?

Kde nejsou stovky turistů je pravé kouzlo Vietnamu.

Krásná místa jako je Moc Chau, Lai Chau či Ha Giang a Lang Son tam na vás čekají. Čajové plantáže, kvetoucí ovocné sady, obrovská rýžová pole, úžasná panoramata a hory, údolí v kombinaci s etnickými obyvateli jsou nezapomenutelné. Nepromarněte tato místa, letět až do Vietnamu a navštívit jen Hanoj a zátoku Ha Long, je prostě málo. Všechny informace o zajímavých místech a mapy najdete na mém webu o severním Vietnamu.
Pokud jezdíte každý rok do Chorvatska a jste zvyklý na válení se na pláži a na nablýskané talíře v jídelně a někdo vám daroval letenku do Vietnamu, tak cestování ve Vietnamu radši zvažte!

Proč cestovat do Vietnamu:

- poznáte zcela jiný život, než tak jak ho žijeme my
- chcete navštívit obyvatele etnických menšin v horách
- máte rádi hory a trekování
- milujete přírodu a fantastické scenérie
- vyhledáváte dobrodružství
- jste nezávislí cestovatelé a nejezdíte s cestovkou
- rádi cestujete na motorce
- výjimečné kulinářské zážitky vietnamské kuchyně
- no a pak jestli odpovíte na většinu bodů níže odpovědí „NE“

Proč necestovat do Vietnamu:

- válíte se každý rok u moře v pohodlí v Chorvatsku
- potřebujete kolem sebe luxus (na severu ho moc nenajdete)
- jste líní, a bojíte se udělat nějaký ten krok navíc
- zavřete se do hotelu a nevystrčíte nos
- nejste příliž přátelští
- plánujete si čas díky nějaké mobilní aplikaci (na pojem čas zapomeňte)
- nemůžete se koukat na bídu a chudobu vesnických obyvatel
- pojedete jen na největší turistická a navštěvovaná místa

Ale jak to bývá? Zkusit se má všechno…

Já jsem si Vietnam užil, velice se mi tady líbilo. Je to naprosto něco jiného než některé jiné asijské země. Skvělá jídla vietnamské kuchyně, jejichž názvy si už ani nepamatuji, hory a další krásné přírodní scenérie, přátelští lidé a svoboda pohybu na motorce. Předtím jsem navštívil 4 země v Asii, které jsou však turismem hodně ovlivněny.

Vietnam však stále nabízí místa, kam typičtí turisté a cestovní agentury nejezdí. Má stále své kouzlo a doufám jen, že to ještě chvíli potrvá, otázkou je jak dlouho. Do Vietnamu bez cestovky určitě stojí za to jet. Nemusíte se bát nedostupností služeb, všude někdo a něco je a nebo někdo něco prodává. Kvalita levných ubytování je na celkově dobré úrovni.
Doufám, že si cestování ve Vietnamu bez cestovky užijete i vy a budete se sem někdy třeba rádi vracet.

Pro další informace o severním Vietnamu navštivte můj web, kde najdete kompletní informace, tipy, mapy, zajímavá místa a další: WWW.SEVERNI-VIETNAM.CZ

Podívejte se na toto video jak to může na severu vypadat na motorce: (video od Youmitrip):

další cestopisy

    Cestopis měsíce

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@