A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Vietnam - Cestopisy

Vietnam a Thajsko 2009

Část Vietnamu a potom relax na Ko lantě s potápěním.

Mise Vietnam- Thajsko 09

Vietnam

Po dlouhém čekání, plánování a těšení jsme konečně vyrazili směr Dubai-Bangkok- Saigon. První část transportu až po uvítání ve firmě- Vlk- Conrad proběhla podle plánu. Podle plánu byl i večírek s paní V., i když jsme nebyli v plné kondici po transportu a časovém posunu, takže druhý den jsme plánované pamětihodnoti vypustili a soustředili se na přebalení batohu na požadovaných 15 kg od Asia air. Taky nervozita z toho, co nás čeká, nebo naopak nečeká v Saigonu jistě hrále své.
Ale všechno i dál klapalo podle plánu, na letišti čekal šikmooký borec s naleštěným minivanem a cedulkou Mantapeklo. Sice neuměl anglicky skoro vůbec , ale dovezl nás do hotelové čtvrti, kde jsme během pěti minut bydleli. Hotýlek v centru, čistej, sice výhled strašidelnej, ale víc se chtít nedá. Ceny odpovídali příručce, takže v poho. Překvapení bylo druhý den, když přijel “ nejlepší řidič ve Vietnamu“, anglicky mluvicí. Slovo neuměl kváknout, když jsme mu něco řekli, volal do agentury, co se děje, a bába mu to musela přeložit. Ale řídil slušně, a měl každej den umytý a naleštěný i pneumatiky.
První etapa v Na Thrangu proběhla bez chyby, bydlení u pláže, cena opět slušná. Potápění jsme domluvili s nějakou basí- Scuba divers- během asi 10 minut, včetně slevy za skupinu, příplatku za 3 ponory-suma včetně oběda ne na lodi, ale v hospodě, vercajku, občerstvení na lodi, transportu do hotelu a z hotelu- 48 usd nám připadala slušná, base čistá, mluvili anglicky, francouzsky, německy, snad i rusky.
potápění v pohodě, nechali nás norovat podle libosti, takže ponory přes hodinu všecky. Veskrze kladný dojem trochu upravila příhoda z třetího ponoru, kdy jsem slyšel v půlce ponoru ránu za hlavou. Myslel jsem na kroužek, nebo tak, ale nic neutíkalo, tlak se držel, dýchalo se dobře, , tak jsem usoudil, že na lodi nad náma něco spadlo. ale ve třech metrech se najednou na tříminutové přestávce objevil masivní únik okolo prvního stupně. No, ponor končil, vzduchu habaděj, tak jsem v klidu dokončil přestávku, s 50 barama vylezl z vody, kde to zase přestalo a začali jsme zkoumat, co se stalo. Vysledek pitvy byl neuvěřitelnej. Před ponorem většinou člověk kontroluje vzduch, tlak. první, druhej stupeň, případnej únik . Protože nám ale lahev přehazovali snaživí šikmáci na lodi, tak nás nenapadlo, že zapomenou odlepit isolačku z ventilu, která tam bez poškození vydržela celý ponor. Naštěstí netěsnila úplně, takže ponor v pohodě, akorát se asi chovala jako chlopen, která ve třech metrech povolila- nebo při tlaku asi 70 barů?. To možná vyčteme z kompu. Trochu jsme se zlobili , ale divemaster se taky dost vyděsil, takže jsme to přešli. ale ponaučení hlavně do budoucna. a to ani nedomýšlím, co by se stalo, kdyby se ta isolepa chovala jinak a flašku ucpala a třeba při jiném ponoru v hloubce. I když náš buddy everybody system by to určitě zachytil. Moře je tam trochu jako v Thasjku co do viditelnosti, ale koráli jsou bohatší než v Egyptě, mnohem míň poničení. Je vidět, že frekvence turistů, i když jsme byli asi na nejběžnější lokalitě, je tady menší.
Jinak Na Thrang je hezký městečko, klidný, menší spousta mopedů a skůtrů než v Saigonu, lepší vzduch. Za zmínku stojí zbytky kláštera na kopci za městem z 8-9 století, plně funkční, takže turisti, modlící se, tanečnice, pištci, bubínky- skoro jako v Angkor Wattu, ale v kapsením vydání. Jenom psíka nám nechtěli udělat, že prej je to jenom pro místní a hlvně se musí objednat den dopředu.
Dál jsme se přesunovali do Dalatu. Krásný místo v horách, příroda,lesy, vodopády, čistý vzduch, dost památek po Francouzích včetně kopie Eiffelovky.Zajímavá ptákovina je Crazy house, ale připadá mi to legrace pro legraci. Nemít svého Best drivera, zvaného Otík, využili bychom místní Easy riders, který přinejmenším mluví anglicky velmi dobře. Kuchyn velmi slušná- chtěli jsme udělat nějaký soubor místních jídel, takže asi 5-6 chodů, samá laskominka včetně flambovaného banánu na konec, ceny více než přívětivé.
Dál už nás Otík převážel směrem na Saigon, miloučká byla zastávka v čajovně, ale kšeft jsme tam neudělali. Předobjednaný hotel klapnul, sice bába neměla stejné pokoje jako jsme chtěli z minula, ale zase udělala lepší cenu. další výlety směrem do delty Mekongu, hadí farmu, na tunely Vietkongu a prohlídka Saigonu letem světem se odehrávala v režii průvodce, který uměl bezvadně anglicky, byl milej, snaživej, nakonec byl i rád, že měl kšeft, taky řidiče nám vyměnili, takže v pohodě. Saigon mi připadal trochu hodně přelidněnej a přeskůtrovanej, taky vzduch je tam hustej. Ale Vietnamec nedbá a ráno vyráží masově na půlhodinku si zacvičit, aby byl svěží na boj s kapitalistou. Vůbec mají tuhý kořínek, protože to co vydrželi v tunelech u Saigonu 9 roků, tak by český bojovník vydržel asi hodku a bylo by po válce. DDT, Napalm, Agent Orange chroupaj ke svačině, tak není divu, že je Amíci nepřesvědčili o svý pravdě. A dobře jim tak/ jako Amíkům/. A veskrze se i chovali docela slušně, příjemně. Asi i budou slušný, jinak by nás tady v Čechách rozjezdili skůtrama na placičku a expandovali sem všichni. Hadí farma je pěkná, kobra královská sice neplivala, škrtič neškrtil / a to měl extra matroš na škrcení, sám jsem ho dodal/, hada jsme nejedli, ale bylo to poučné a vzdělávací.
Pokud mám shrnout tuhle destinaci za sebe, tak docela dobrý, i když jsme se dost báli, jak to bude fungovat. I to auto dopadlo, sice první řidič byl pako, ale mohlo být i hůř. Asi by stálo víc za prokoumání příroda, hory , víc na severu , ale to by bylo tak na 14 dní ještě. Jídlo bez chyby, až laskominy, pokud nás šidili, tak v rámci tolerance, co se dohodlo, tak dopadlo / sice přibližně, ale v zásadě dobře/.

Thajsko

Geniálně vyyšlený přesun po ose Saigon- Bangkok- Ko Lanta, kdy jsme vystřídali všechny dopravní prostředky- letadlo, vlak, taxík, mini van, přívoz,skutr, to vše během 24 hodin.I Vlk se dostavil/ hlavně paní Vlkovou chválíme za konečně aktivní přístup k Red Labelu- prej s ní druhý den nic nebylo, říkal pan V, ale to bylo zastavením přísunu, kdyby jí dal panáka, skrblík, moh si užít/.
Bydlení ještě lepší, ne ž vloni, s altánkem a klimoškou a televizí. Divecentrum v pohodě, pan Pavel bezvadnej, Mr. Kee taky / nechápu jeho veselost, když mu zbývá pár dní, než zmrzne v Čechách na Leštince/, personál trochu chladnější, ale to šlo mimo nás, naštěstí. Ponory hezký, bezproblémový, života plno, ani nebudu psát, jestli jsme viděli manty, velrybáky a ostatní velkou havěť.
Počasí se trochu horšilo- jakože skoro každý den drobně sprchlo, ale to zas nebylo tak na škodu, přesuny speedboatem probíhali dle plánu, ale asi jsme vychytali hraniční termín. I výlet na slonovi jsme stihli, vodopády sice slabší- je málo vody, a džungle hustá.
Překvapila nás migrace v místním podnikatelském světě a podsvětí- kde byla loni znamenitá hospoda s dobrou kuchyní, je hospoda obyčejná s kuchyní slabší a kde nebylo nic, nebo chýše, je postavenej novej zděnej barák. Prostě hodně se to mění, možná i v souvislosti s krizí??, hospody jsou poloprázdný ve městě i n pláži, spousta volných resortů,ale trhy a smlouvání zůstávají, kuřecí na špejli se nemění- to jsou trvalé hodnoty.Poslední zásadní změna - abychom přispěli k řešení krize- přešli jsme s Red Labela na 100Pipes- jednak byla levnější a hlavně nám začal víc chutnat.
Transport zpátky taky bez obtíží, protivná byla přestávka v Dubaji, ale to se vědělo dopředu.

Závěrečné hodnocení bude asi individuální, někomu se stejskalo, někdo byl rád, že není ve škole, ale hlavní je, že všechno proběhlo podle sestaveného plánu, nic se nestalo nikomu, žádnej zásadní renonc, negativní jsou dlouhé přesuny, hlavně ve Vietnamu to byla občas pakárna, ale to je nevýhoda obecná téhle končiny.

další cestopisy

    Cestopis měsíce

Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@